+381-62-259-884
svjerka@yahoo.com
09:00 - 17:00

Direktor stranac u radnom odnosu ili van radnog odnosa

Mogući načini angažovanja direktora određeni su odredbama Zakona o radu, dok je okvir njegovih dužnosti i ovlašćenja predmet Zakona o privrednim društvima.

Što se tiče oblika angažovanja, Zakon o radu predviđa dve vrste ugovora koji mogu da se zaključe sa direktorom. Jedan je standardan ugovor o radu na osnovu kog direktor stupa u radni odnos, dok je drugi oblik angažovanja rad direktora van radnog odnosa, a na osnovu ugovora o pravima i obavezama direktora. Ovakav ugovor naziva se još menadžerski ugovor ili ugovor o angažovanju direktora. Specifičnost ugovora o angažovanju direktora je da u ugovorni odnos stupaju, u načelu, dve ravnopravne strane, uređujući ga onako kako njima odgovara, bez bilo kakvih striktnih uslovljenosti i ograničenja.

U takvom odnosu ste slobodni da uredite mesto, način rada, vreme i dinamiku angažovanja i radnih obaveza direktora, kao i da slobodno odredite naknadu za takav rad.

Fleksibilnost ugovora o regulisanju prava i obaveza direktora daje mogućnost čak i da se unese odredba da direktor za svoj rad ne prima nikakvu naknadu, odnosno da se takve naknade odriče.

Koliko god Vam ovo zvučalo čudno, praksa pokazuje da su ovakve odredbe vrlo česte.

Direktor stranac u radnom odnosu, kao i direktor stranac angažovan po osnovu Ugovora o pravima i obavezama direktora moraju da plaćaju poreze i doprinose. To su:

  • Porez na dohodak građana,
  • Doprinosi za obavezno socijalno.

Direktor stranac u redovnom radnom odnosu

Direktor stranac može zasnovati radni odnos sa privrednim društvom u kome će biti angažovan na funkciji direktora. U tom slučaju sa poslodavcem zaključuje Ugovor o radu i postaje zaposleno lice koje ima pravo na zaradu, na naknadu troškova, na godišnji odmor, bolovanje i ostala prava i obaveze kao ostali zaposleni. Poslodavac je u obavezi da mu takođe obračunava i plaća mesečne poreze i doprinose.Stoga, direktor koji je zaposlen po osnovu Ugovora o radu, ne može primati naknadu manju od minimalne zarade utvrđene Zakonom.

Na zaradu koja je određena ugovorom, a koja ne može biti ispod minimalne zarade, dodaju se ostali dodaci (topli obrok, regres…) za taj mesec i plaća se porez od 10% uz priznavanje poreskog oslobođenja koje je trenutno (od 01.01.2021.) 18.300 dinara.

Međutim, na osnovicu za doprinose koja predstavlja ukupnu bruto zaradu, a najviše do iznosa maksimalne osnovice (maksimalna osnovica u ovom slučaju trenutno iznosi 368.590,00 dinara) plaćaju se doprinosi na teret zaposlenog – ukupno 19,9% i doprinosi na teret poslodavca 16,65%.

Doprinosi na teret zaposlenog su:

  • za PIO- 14,00%
  • za zdravstveno osiguranje-5,15%
  • za nezaposlenost-0,75%

Doprinosi na teret poslodavca su:

  • za PIO-11,50%
  • za zdravstveno osiguranje- 5,15%

U ovom slučaju ne postoji mogućnost primene Sporazuma o socijalnom osiguranju i Ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. Ne uzima se u obzir zaključen sporazum o socijalnom osiguranju sa konkretnom zemljom, dok se zarada koja se u Srbiji ostvaruje od domaćeg poslodavca, oporezuje u Srbiji.

Direktor stranac angažovan po osnovu menadžerskog ugovora

Direktor stranac može sa firmom da zaključi i menadžerski ugovor i tada direktor nije u redovnom radnom odnosu i nema status zaposlenog lica, već samo zastupa pravno lice i po osnovu ovog ugovora ima pravo da ostvari naknadu za rad. Poslodavac je u obavezi da mu obračuna i plati poreze i doprinose.

Na naknadu utvrđenu ugovorom se plaća porez 20%, doprinos za PIO 25,5%, a doprinos za  zdravstvo 10,3% u zavisnosti da li je direktor osiguran negde po osnovu radnog odnosa ili ne. Direktor van radnog odnosa ima obavezu da plaća doprinose za socijalno osiguranje ako u Srbiji nije osiguran po drugom osnovu. Ukoliko jeste plaća se samo doprinos za  PIO.

MOGUĆNOSTI IZBEGAVANJA PLAĆANJA DOPRINOSA

Kada je direktor nerezident, postoji mogućnost izbegavanja plaćanja doprinosa, ukoliko:

  • Sa tom zemljom Srbija ima zaključen Međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju koji je u primeni;
  • Ako je to lice već socijalno osigurano u zemlji rezidentnosti po osnovu radnog odnosa, kao i da poseduje prijavu na obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje kod nadležnog nosioca obaveznog socijalnog osiguranja strane države, koja se dostavlja Republičkom fondu za PIO.

Ukoliko se dostavi potvrda da je u toj zemlji osiguran po osnovu radnog odnosa i potvrda o rezidentnosti u tom slučaju se obračunava samo porez u Srbiji pod uslov da postoji sporazum sa tom zemljom koji je u primeni.

U svim drugim slučajevima, kada je direktor stranac u stranoj državi sa kojom Srbija ima zaključen sporazum o socijalnom osiguranju nije osiguran po osnovu zaposlenja, već je osiguran po osnovu:

  • ugovorene naknade u stranoj državi
  • penzije u stranoj državi
  • obavljanja privredne delatnosti- preduzetnik

ne postoji mogućnost izuzimanja od plaćanja socijalnih doprinosa prilikom isplate ugovorene naknada po osnovu menadžerskog ugovora.

USLOVI DA STRANAC BUDE ANGAŽOVAN NA FUNKCIJU DIREKTORA

Da bi stranac mogao biti angažovano na poziciji direktora moraju se obezbediti sledeći uslovi:

  • dozvola za privremeni boravak stranaca u Srbiji i
  • radna dozvola za rad u našoj zemlji.

Odobrenje za privremeni boravak je dozvola strancu da u Srbiji boravi u periodu dužem od 90 dana tokom 180 dana, kao i uslov za dobijanje dozvole za rad u Republici Srbiji.

Međutim, kao specifičnost privremenog boravka po osnovu zaposlenja javlja se korak koji je neophodno preduzeti pre samog podnošenja zahteva Upravi za strance. Taj korak je dobijanje izveštaja o tzv. ispitivanju tržišta rada.

U slučaju podnošenja zahteva za izdavanje radne dozvole za zapošljavanje, Nacionalna služba je u obavezi da po prijavi potrebe za zapošljavanjem koju podnosi poslodavac sprovede test tržišta rada.

Postupak je sledeći:

  • Poslodavac podnosi Nacionalnoj službi zahtev za posredovanje u zapošljavanju za konkretno radno mesto (Obrazac PPZ), najranije 60, a najkasnije 10 dana pre dana podnošenja zahteva za izdavanje radne dozvole za zapošljavanju. Obrazac PPZ se može podneti i elektronskim putem.
  • Nacionalna služba u periodu od 10 dana (ili izuzetno i kraće) vrši test tržišta rada, odnosno posredovanje u zapošljavanju i na taj način utvrđuje da li se na evidenciji nezaposlenih nalaze nezaposlena lica koja odgovaraju zahtevu poslodavca za konkretno radno mesto.
  • Nacionalna služba sačinjava izveštaj o realizaciji potrebe za zapošljavanjem, koji je ujedno i deo dokumentacije neophodne za dobijanje radne dozvole za zapošljavanje, i isti dostavlja poslodavcu.
  • Poslodavac u roku od 3 dana od dana prijema izveštaja dostavlja Nacionalnoj službi Obrazac Obaveštenja o postupanju po izveštaju o realizaciji potrebe za zapošljavanjem i podnosi zahtev za izdavanje radne dozvole za zapošljavanje sa potrebnom dokumentacijom.

Zahtev za izdavanje, odnosno produženje dozvole za rad direktoru - strancu, podnosi se organizaciji nadležnoj za poslove zapošljavanja prema sedištu poslodavca.

U drugom slučaju, ukoliko se direktor angažuje van rada, direktor ne mora imati radnu dozvolu. On nije uslovljen da boravi u našoj zemlji i da svoje poslove obavlja iz Srbije. On ih može obavljati iz druge države.Tada ima pravo da boravi u Srbiji do 90 dana i bez odobrenog privremenog boravka.

Copyright © 2021 | Advokatska kancelarija Sarić
menu-circlecross-circle